Zebranie Komitetu Astronomii PAN odbyło się  9 października 2023 r. w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Zebranie rozpoczęto o godz. 12:00 i odbyło się w trybie asynchronicznym (w formie stacjonarnej i wideokonferencji przy wykorzystaniu oprogramowania). Udział w nim wzięły 22 osoby. Najważniejsze poruszane tematy to:

  1. Informacja o wyborach do Komitetu Astronomii PAN kadencji 2024-2028,
  2. Informacja o raporcie Europejskiego Konsorcjum ASTRONET,
  3. Dyskusja nad bieżącymi problemami astronomii i finansowaniem badań: 
    1. punktacja czasopism naukowych,
    2. wysokość stypendiów doktoranckich,
  4. Komunikacja z całym środowiskiem astronomów.

Ad. 1. Przewodniczący Komitetu prof. Tomasz Bulik przedstawił informację o trwającym procesie wyborczym do Komitetów Akademii. W wyniku zmiany regulaminu pojawił się wymóg rejestracji minimum 60 samodzielnych astronomów i astrofizyków z ich deklaracją biernego prawa wyborczego. Na 12 godzin przed zamknięciem systemu rejestracji było zadeklarowanych tylko 25 osób, co skutkowało niemożliwością przeprowadzenia wyborów do Komitetu Astronomii nowej kadencji. Przewodniczący podziękował prof. Udalskiemu za udostępnienie listy adresów e-mail ponad 100 naukowców. Dzięki temu zarejestrowało się 77 osób deklarujących prawo wyborcze.

Ad. 2. Prof. Bulik przypomniał o działalności Europejskiego Konsorcjum ASTRONET. Instytucją reprezentującą Polskich astronomów w jej strukturach jest Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA), które pod koniec zeszłego roku wstąpiło do konsorcjum w roli Obserwatora na okres trzech lat. Został przygotowany raport ASTRONETu pt. “The Astronet Science Vision & Infrastructure ROADMAP 2022-2035. A Strategic Plan For European Astronomy”. Jest on dostępny na stronie www.astronet-eu.org. W raporcie przedstawiona jest m.in. lista priorytetowych badań i projektów ważnych dla rozwoju europejskiej astronomii.